Opakowania kartonowe a produkty delikatne – najlepsze praktyki


- Kluczowe cechy opakowań kartonowych przeznaczonych do ochrony delikatnych produktów
- Jakie produkty delikatne wymagają szczególnego rodzaju opakowań?
- Jak transportować delikatne produkty z użyciem opakowań kartonowych?
Opakowania kartonowe są uniwersalnym materiałem, służącym do ochrony produktów w czasie transportu i magazynowania. Sprawdzają się zarówno w przypadku pakowania zbiorczego, jak i jednostkowego. Materiały opakowaniowe, takie jak opakowania kartonowe Bielsko, znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, ceramicznym, elektronicznym, oraz w wielu innych gałęziach gospodarki, gdzie produkowane są produkty delikatne. Czy każde opakowanie przemysłowe nadaje się do transportu i magazynowania tego typu produktów? Czy sama tektura wystarczy, aby ochronić zawartość pudełka? Postaramy się to wyjaśnić.
Kluczowe cechy opakowań kartonowych przeznaczonych do ochrony delikatnych produktów
Aby móc przewozić delikatne produkty bez ryzyka ich uszkodzenia, najlepiej wybrać dedykowane im materiały opakowaniowe. Oczywiście podstawą tego rozwiązania jest opakowanie kartonowe, które stanowi zewnętrzną barierę przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych, chemicznych czy biologicznych. Charakterystyka opakowań do ochrony produktów delikatnych powinna uwzględniać:
- właściwie dobrany surowiec o wysokiej gramaturze,
- dopasowany do wielkości pakowanych artykułów wymiar,
- solidną konstrukcję, uwzględniającą wzmocnienia w wymagających tego punktach.
- odporność opakowania na wilgoć,
- szczelność zamknięcia, chroniąca przed wnikaniem do środka zanieczyszczeń.
Ważne też, aby tego typu opakowania produkowane i magazynowane były w czystych i szczelnych pomieszczeniach, dzięki czemu nie będą się w nich rozwijać mikroorganizmy, mogące zagrozić delikatnej zawartości pudełka.
Świadomy roli opakowania w ochronie zawartości producent opakowań kartonowych, aby potwierdzić jego przydatność, wykonuje badania wytrzymałościowe, a czasami nawet próby transportowe. Dzięki temu wysyłka przedmiotów delikatnych nie jest obarczona ryzykiem ich uszkodzenia.
Jakie produkty delikatne wymagają szczególnego rodzaju opakowań?
Pierwszą grupą produktów, które wymagają szczególnego rodzaju opakowań, są artykuły kruche. Mogą to być przedmioty ze szkła, ale również ceramika, porcelana, twardy plastik, elektronika, świece czy dekoracje zawierające suszone kwiaty. Im potrzebne jest stabilne, odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne pudełko, oraz zabezpieczenia dodatkowe, chroniące zawartość przed przesuwaniem się, takie jak folia z bąbelkami, wkładki, kształtki czy pianka do opakowań.
Odpowiednio dobranego opakowania ochronnego wymagają też niektóre artykuły spożywcze. Pominąwszy żywność w puszkach, czy innych solidnych opakowaniach jednostkowych, dotyczy to większości produktów przeznaczonych do zjedzenia przez ludzi czy zwierzęta artykułów. Tutaj zadbać należy o szczelność opakowania. Do środka nie mogą przedostać się zanieczyszczenia, które mogłyby skazić żywność, ale również mikroorganizmy, które doprowadziłyby do jej zepsucia. Opakowanie zewnętrzne, uzupełnione o specjalistyczne dodatki, powinno także zapewnić stabilną temperaturę wnętrza, aby nie dopuścić do zbytniego nagrzania lub przechłodzenia produktów.
Bardzo podobnych zabezpieczeń, co artykuły spożywcze, wymaga transport leków i materiałów opatrunkowych. W ich przypadku rozszczelnienie opakowania lub nieodpowiednia temperatura mogą stać się przyczyną utraty właściwości, a nawet tak poważnej procedury, jaką byłaby konieczność wycofania produktów z rynku.
Opakowanie powinno również stanowić skuteczną ochronę przed rozregulowaniem się przewożonych w nim urządzeń. Zagrożenie to dotyczy np. sprzętu kontrolno-pomiarowego, wyposażenia AGD i RTV, sprzętu sportowego. Ponieważ dopasowanie pudełka do kształtu urządzenia utrudniałoby magazynowania i transport, należy zadbać o to, aby zawartość była ustabilizowana dokładnie zaprojektowanymi wkładkami.
Jak transportować delikatne produkty z użyciem opakowań kartonowych?
Podstawą do bezpiecznego przewozu produktów delikatnych w opakowaniach kartonowych jest unikanie trzech podstawowych błędów: luzu w opakowaniu (zbyt duży rozmiar), użycia zbyt cienkiej tektury do produkcji pudełka, oszczędzanie na materiałach wypełniających i ochronnych. Ale nie można też lekceważyć, jakie są oznaczenia paczek w transporcie. Nadruki lub etykiety sugerujące, że wewnątrz opakowania znajduje się szkło, lub inny kruchy materiał, wskazujące dół i górę opakowania, zakazujące rzucania paczek, określające temperaturę przechowywania, mogą naprawdę uratować zawartość przed zniszczeniem lub zepsuciem.
Jeśli planowane jest przewożenie delikatnych materiałów statkiem, najlepiej wybrać specjalistyczne opakowania do transportu morskiego. W przypadku, kiedy wysyłka przedmiotów delikatnych odbywać się będzie drogą lądową, na paletach, najlepiej zadbać o dopasowany do rozmiaru palety wymiar opakowania. Wystawanie poza jej obrys, nieregularne piętrowanie czy nierówne wysokości palet, mogą się źle skończyć dla wrażliwej zawartości.


Opakowania kartonowe i materiały opakowaniowe do wysyłki delikatnych przedmiotów od ATK.
Jeśli do produkcji opakowania użyty został surowiec przeznaczony do chłodni lub mroźni, kartonowe pudełko znakomicie sprawdzi się, jako ochrona żywności w niskich temperaturach.
Dopasowany rozmiarem karton, wyłożony folią bąbelkową i wyposażony w styropianowe narożniki będzie solidnym zabezpieczeniem dla malowidła.
W przypadku transportu tego typu naczyń proponujemy dla zlewek, menzurek czy probówek opakowania wyposażone we wkładki z otworami, lub z kratownicę. Pozwolą one ustabilizować zawartość i bezpiecznie przewieźć ją do miejsca przeznaczenia.