Działanie magazynu konsygnacyjnego – na czym polega?
Transakcje zagraniczne to zagadnienie dość zawiłe, wiążące się z wieloma przepisami i zasadami, które trzeba mieć na uwadze. Omawiając tę kwestię, nie można nie wspomnieć o magazynie konsygnacyjnym. Warto wiedzieć czym jest magazyn konsygnacyjny i co warto o nim wiedzieć.
- Czym jest magazyn konsygnacyjny?
- Co warto wiedzieć o magazynach konsygnacyjnych?
- Czym magazyn konsygnacyjny różni się od typowego magazyny?
Czym jest magazyn konsygnacyjny?
To czym jest magazyn konsygnacyjny jest dokładnie wyjaśnione i opisane w ustawie o podatku VAT. Zgodnie z jej treścią magazyn ten jest miejscem wyodrębnionym u podatnika VAT UE, na terytorium kraju, które służy do przechowywania towarów należących do podatnika podatku o wysokości od wartości dodanej, takich, które są przez niego przemieszczane lub przemieszczane na jego rzecz z terenów innych państw członkowskich. Z tego miejsca drugi podatnik VAT UE pobiera towary. Prawo do rozporządzania tymi towarami zostaje nadane dopiero, gdy zostaną one pobrane. Cała logistyka z tym związana jest dokładnie określona w przepisach.
Co warto wiedzieć o magazynach konsygnacyjnych?
Z takich usług jak magazyn konsygnacyjny działa bardzo wiele firm m.in. producent opakowań kartonowych. Procesy logistyczne związane z ich działaniem muszą być bardzo dobrze przemyślane. Warto zaznaczyć, że działanie takiego magazynu wiąże się z tym, że zagraniczny dostawca dostarcza dane towary do polskich odbiorców. Kolejną kwestią jest to, że dostawca zza granicy wciąż jest właścicielem tych towarów, nawet jeśli miejscem ich przechowania jest już magazyn konsygnacyjny w Polsce. Z tego powodu to on ponosi wszelkie koszty oraz ryzyko.
Potrzebujesz kartonów z katalogu FEFCO?
Na końcu całego procesu polski odbiorca odbiera dane towary z magazynu, dzieje się to wtedy kiedy ich potrzebuje. W tym momencie dochodzi też do przejęcia ich własności.
Czym magazyn konsygnacyjny różni się od typowego magazyny?
Z technicznego punktu widzenia magazyny konsygnacyjne nie różnią się zbytnio od zwyczajnych magazynów. Jednak znaczące różnice między tymi miejscami są związane z podatkami. Uzyskując status magazynu konsygnacyjnego dopiero z chwilą odebrania towaru z magazynu nabywca ma obowiązek podatkowy. Wbrew pozorom nie następuje to w momencie, w którym towar wpłyną do magazynu.
Warto zaznaczyć, że proces transportu towarów do magazynów konsygnacyjnych, aby udostępnić je nadawcy to tzw. wewnętrzwspólnotowe nabycie towarów. Aby jednak możliwe było rozliczenie tej dostawy ważne jest spełnienie kilku najważniejszych warunków określonych w przepisach. Przede wszystkim podatnik zagraniczny nie jest rejestrowany do VAT na terenie Polski. Towary, które przechowuje się w magazynie są przeznaczone do działalności związanej z usługami lub produkcją, nie ma tutaj mowy o działalności handlowej.
Ważne jest także to, że podmiot, który prowadzi magazyn konsygnacyjny przed wprowadzeniem podatku od wartości dodanej, musi w formie pisemnej złożyć zawiadomienie o tym, że ma zamiar prowadzić taki magazyn i przedstawić je naczelnikowi urzędu skarbowego. Zawiadomienie to powinno zawierać wszelkie dane podatnika od wartości dodanej, a także prowadzącego magazyn. Ważne są dane osobowe, numery identyfikacyjne, a także adresy oraz oświadczenie podatnika dotyczące tego, że zamierza on przetransportować towary do magazynu konsygnacyjnego.
Osoba, która prowadzi taki magazyn musi też pamiętać o szczegółowej ewidencji towarów, które są wprowadzane do magazynu. Należy tam zawrzeć daty ich pobrania z magazynu, a w określonych przypadkach także dane związane ich powrotnego przemieszczenia. Prowadząc magazyn konsygnacyjny należy mieć na uwadze te najważniejsze kwestie i zasady oraz wszelkie założenia zawarte w przepisach.
Magazyn konsygnacyjny to miejsce wyodrębnione u podatnika VAT UE na terytorium kraju, gdzie przechowywane są towary należące do zagranicznego podatnika VAT.
Prowadzący magazyn musi prowadzić szczegółową ewidencję towarów wprowadzanych do magazynu, daty ich pobrania oraz, w określonych przypadkach, dane związane z ich powrotnym przemieszczeniem.
Główna różnica dotyczy obowiązku podatkowego, który dla magazynu konsygnacyjnego powstaje dopiero w momencie odbioru towarów przez nabywcę, a nie w momencie dostarczenia ich do magazynu.