Umiejętna organizacja procesów logistycznych, czyli jak wykorzystać magazyn konsygnacyjny w dystrybucji towarów?
Na skróty:
- Czym jest magazyn konsygnacyjny?
- W jaki sposób wykorzystać magazyn konsygnacyjny?
- Magazyn konsygnacyjny – aspekty prawne i podatkowe
Odpowiednia organizacja procesów logistycznych pozwala zoptymalizować biznes, a co za tym idzie uzyskać przewagę nad konkurencją. Przykładem może być wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego, co może przynieść również korzyści podatkowe. Czym jest magazyn konsygnacyjny? W jaki sposób go odpowiednio wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest magazyn konsygnacyjny?
Magazyn konsygnacyjny (depozytowy) jest obiektem należącym do firmy, w którym przechowywane są towary będące własnością dostawcy. Dopiero pobranie ich z magazynu skutkuje przeniesieniem własności na nabywcę, co rodzi również określone skutki podatkowe. Przykładem takiego rozwiązania może być magazyn konsygnacyjny ATK-Opakowania, w którym mogą być przechowywane materiały opakowaniowe wyprodukowane specjalnie dla naszych klientów, np. opakowania do transportu morskiego. W efekcie mogą oni pobierać je dokładnie wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebują, co umożliwia optymalizację procesów logistycznych. Magazyny konsygnacyjne to rozwiązania, które stosowane są w wielu branżach, ponieważ przynoszą korzyści zarówno nabywcy, jak i producentom, którzy nie muszą magazynować wyprodukowanych towarów, co wiąże się z określonymi kosztami.
W jaki sposób wykorzystać magazyn konsygnacyjny?
Magazyn konsygnacyjny w praktyce pozwala zoptymalizować procesy logistyczne. Opierając się na przykładzie opakowań można dzięki niemu zapewnić stały dostęp do materiałów opakowaniowych bez konieczności wcześniejszego planowania zapotrzebowania, czy pilnowania terminów zamówień. Pozwala to również zoptymalizować koszty, ponieważ opakowania są faktycznie nabywane dopiero w momencie ich pobrania z magazynu. W efekcie możliwa jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa, które rozkłada koszty w czasie, a także ogranicza ryzyko powstawania stoków magazynowych. Warto również podkreślić, że magazyn konsygnacyjny to rozwiązanie, które ułatwia realizowanie zamówień w modelu „just in time”. W efekcie możliwe jest zbudowanie elastycznego łańcucha dostaw, który sprosta skokowym wahaniom popytu.
Magazyn konsygnacyjny – aspekty prawne i podatkowe
Należy mieć świadomość, że korzystanie z magazynu konsygnacyjnego wymaga znajomości odpowiednich przepisów prawnych, które obowiązują w UE. Konkretnie chodzi o Dyrektywę Rady (UE) 2018/2019) z dnia 4 grudnia 2018 r, która co ciekawe definiuje nie magazyn konsygnacyjny, a magazyn call-off-stock. Jest to efekt ujednolicenia nazewnictwa na terenie wspólnoty. Zgodnie z tym przepisem magazyn konsygnacyjny to sytuacja „w której w chwili transportu towarów do innego państwa członkowskiego dostawca zna już tożsamość osoby nabywającej towary, której zostaną one dostarczone na późniejszym etapie i po ich przybyciu do państwa członkowskiego przeznaczenia”. Warto jednak mieć świadomość, że funkcjonować może również magazyn konsygnacyjny pomiędzy podmiotami krajowymi, co umożliwia okresowe rozliczanie dostaw.
Rozliczanie towarów z magazynu konsygnacyjnego
Prawidłowe rozliczanie magazynu konsygnacyjnego stanowi w wielu przypadkach spory problem, w związku z czym popularnością w Internecie cieszy się hasło: magazyn konsygnacyjny fakturowanie. Najważniejsze oczywiście jest zrozumienie, że przekazanie własności następuje dopiero w momencie pobrania towarów z magazynu. Co więcej, maksymalny okres przechowywania towarów w magazynie bez powstania obowiązku podatkowego wynosi 12 miesięcy. Warto również zaznaczyć, że korzystający z magazynu konsygnacyjnego zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji towarów wprowadzanych do tego magazynu, która musi zawierać datę ich wprowadzenia, datę pobrania towarów z magazynu, dane pozwalające na identyfikację towarów oraz dane dotyczące powrotnego przemieszczenia towarów.
Podsumowując należy stwierdzić, że magazyn konsygnacyjny to rozwiązanie, które pozwala nie tylko zoptymalizować łańcuchy dostaw, ale umożliwia także optymalizację podatkową, czy poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jako producent opakowań kartonowych rozumiemy te potrzeby, w związku z czym udostępniamy naszym klientom możliwość skorzystania z magazynu konsygnacyjnego, a co za tym idzie czerpania korzyści z tego tytułu.
Magazyn konsygnacyjny to obiekt należący do firmy, w którym przechowywane są towary będące własnością dostawcy. Przeniesienie własności na nabywcę następuje dopiero po pobraniu towarów z magazynu.
Magazyn konsygnacyjny pozwala na stały dostęp do materiałów bez konieczności wcześniejszego planowania zapotrzebowania. Optymalizuje koszty, poprawia płynność finansową i umożliwia realizowanie zamówień w modelu „just in time”.