Przechowywanie opakowań kartonowych

Aby opakowania kartonowe mogły spełniać swoje zadanie, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. Karton jest produktem ekologicznym, jednak nie jest odporny na wilgoć, temperaturę, rozerwanie, czy pleśń. Złe przechowywanie kartonów sprawi, że nie będą się one nadawały do użytku.

paleta opakowań kartonowych

Przechowywanie kartonów

Producent opakowań kartonowych ma u siebie zapewnione odpowiednie warunki przechowywania i transportu. Zamawiając u niego większą partię kartonu, który będziemy przechowywać i systematycznie zużywać, również musimy zadbać o to, by była ona dobrze zabezpieczona.

Na co zwracać uwagę?

Temperatura pomieszczenia magazynowego powinna wahać się pomiędzy 5-cioma a 30-stoma stopniami Celsjusza. W magazynie musi panować w miarę stała temperatura, nie możemy doprowadzać do gwałtownych skoków ciepła ani trzymać kartonów w okolicach jego źródła – jak kaloryfery. Nie jest wskazane, aby opakowania kartonowe leżały na słońcu.

Sucha nawierzchnia jest niezbędna, jeżeli nie chcemy, by kartony uległy znaczeniu. Zachowują się one bowiem jak papier i pochłaniają wodę. Dlatego najbezpieczniej ułożyć je na palecie lub podłożyć pod nie plandekę, lub inny odporny na wilgoć materiał – byleby nie były położone bezpośrednio na podłodze.

Opakowania tekturowe warto zabezpieczyć przed kurzem i brudem – szczególnie jeśli korzystamy z maszyn pakujących. Kurz zaburza ich pracę.

Wilgotność to kolejny ważny element. Za duża, jak i za mała, negatywnie wpływają na tekturę. Zalecamy utrzymanie wilgotności w przedziale 30-70%, a także zadbanie, by tak jak w przypadku temperatury, utrzymywać w miarę stały poziom, bez gwałtownych zmian.

Możemy uchronić opakowania tekturowe przed odkształcaniem się, kładąc na nich cięższe rzeczy – jednak nie przesadzajmy z wagą, ponieważ każdy karton na swoją wytrzymałość. Zbytnio obciążony (lub zbyt wiele pudełek ustawionych jedno na drugim) może prowadzić do uszkodzeń materiału.

Zabezpieczenie opakowań tekturowych

Opakowania tekturowe zabezpiecza się za pomocą folii stretch, taśm spinających i bardzo często dodatkowymi warstwami tektury. Zaleca się, by opakowań nie rozpakowywać, dopóki nie zaczniemy ich używać, a także nie wyrzucać zabezpieczenia, dopóki wszystkie pudełka nie zostaną z niego wyciągnięte do zużycia.

Rozpakowując pudełka, często używamy do usunięcia zabezpieczeń ostrych przedmiotów – jak nożyczki czy noże. Obchodzić się należy z nimi ostrożnie, tak aby nie uszkodzić kartonu.

Opakowania kartonowe są popularne i przyjazne dla środowiska – jednak jeżeli chcemy w pełni z nich korzystać, warto pamiętać o powyższych zasadach. Dzięki temu żadne z nich nie ulegnie zniszczeniu, a do klientów dojdą starannie zapakowane zamówienia.