Jak wysyłać przedmioty z ostrymi (niebezpiecznymi) elementami?
Firmy kurierskie od początku pandemii muszą sprostać olbrzymiemu zapotrzebowaniu na swoje usługi. Wydawać by się mogło, że wysłać kurierem można wszystko, jednak w rzeczywistości przesyłki podlegają licznym ograniczeniom. Dodatkowo presja, by dostarczyć przesyłki na czas, powoduje, że często są one przerzucane w czasie transportu. Żeby oszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z nieprzyjęciem przesyłki lub jej uszkodzeniem, warto poznać kilka kluczowych zasad.
Czego nie można wysyłać kurierem?
Firmy kurierskie w trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników i o bycie w zgodności z przepisami prawa nie przyjmują przesyłek zwierających niektóre produkty. Do towarów zabronionych należą:
- przedmioty, których posiadanie jest nielegalne;
- materiały żrące lub łatwopalne (do przewożenia tego typu przedmiotów trzeba posiadać specjalne uprawnienia);
- towary wartościowe;
- żywe lub martwe organizmy;
- żywność z krótkim terminem ważności.
Alkohol, tytoń i produkty płynne też podlegają restrykcjom, ale posiadając odpowiednie uprawnienia i umowy z firmą kurierską oraz przestrzegając narzuconych limitów, można wysyłać te produkty kurierem.
A co w przypadku produktów niebezpiecznych, które nie są prawnie zabronione, ale ze względu na swoje właściwości (np. ostre elementy) mogą stanowić zagrożenie dla pracowników firmy kurierskiej? Wysyłka takich przedmiotów jest możliwa, jeżeli zostaną one do niej odpowiednio przygotowane. Można w tym celu wykorzystać piankę polietylenową lub folię bąbelkową oraz dobrany wielkością karton.
Jak wysłać szkło, żeby nie stało się niebezpieczne
Dobre przygotowanie przedmiotów szklanych do wysyłki nie polega na naklejeniu na pudełku naklejki „Uwaga szkło”. Naklejka służy tylko do oznaczenia opakowania zawierającego szkło, ale nie zabezpieczy przesyłki przed upadkiem czy zgnieceniem w czasie transportu. Zgodnie z aktualnymi przepisami za prawidłowe przygotowanie paczki odpowiada nadawca przesyłki i to na nim spoczywa odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia.
Przestrzegając kilku zasad, można dobrze przygotować szklane przedmioty do transportu. Należy:
– każdy przedmiot zapakować osobno;
– wykorzystywać wytrzymałe materiały opakowaniowe;
– uniemożliwić szklanym przedmiotom przemieszczanie się w opakowaniu;
– wypełnić opakowanie materiałem, który zabezpieczy zawartość paczki przed wstrząsami, upadkiem lub zgnieceniem;
– nakleić naklejkę „Uwaga szkło”.
Jako materiały opakowaniowe najlepiej wykorzystywać solidne pudełka wykonane z wielowarstwowej tekstury. Gruby i sztywny karton stanowi zabezpieczenie zarówno przed mechanicznymi uszkodzeniami, jak i przed przedostaniem się do środka wilgoci czy zabrudzeń.
Jeżeli wysyła się regularnie szkło, warto przetestować opakowania kilku firm, by wybrać najlepsze. Sprawdzony producent opakowań kartonowych to gwarancja, że szklane przedmioty nie ulegną uszkodzeniu podczas wysyłki, a ich ostre odłamki nie będą stanowić zagrożenia dla kuriera.
Co zrobić, żeby przesyłka była bezpieczna
Aby przesyłka została bezpiecznie dostarczona, powinna zostać odpowiednio przygotowana. W tym celu należy zadbać o odpowiednie opakowanie przemysłowe oraz o wypełnienie kartonu materiałem, który zapewni przewożonym przedmiotom stabilność i zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Idealnie do tego celu nadaje się folia bąbelkowa, a jeżeli transportowane przedmioty mają ostre krawędzie, to idealna będzie pianka polietylenowa. Opakowania należy także wypełnić odpowiednim wypełniaczem (np. poduszki powietrzne, skropaki czy pianki), by zapakowane przedmioty nie przemieszczały. Ostatnim elementem jest silna taśma, którą zakleja się przesyłkę, dzięki której opakowanie nie otworzy się w czasie przewożenia.
Produkty niebezpieczne, które nie są zabronione, należy odpowiednio zabezpieczyć, używając pianki polietylenowej lub folii bąbelkowej oraz dobrze dobranych kartonów, aby zminimalizować ryzyko dla pracowników firmy kurierskiej.
Nie można wysyłać przedmiotów nielegalnych, materiałów żrących lub łatwopalnych, towarów wartościowych, żywych lub martwych organizmów oraz żywności z krótkim terminem ważności.