W jakich branżach opakowania przemysłowe są niezbędne?
Jednym z nieodzownych akcesoriów wykorzystywanych w produkcji i handlu są opakowania przemysłowe. Ich zasadniczą rolą jest zabezpieczenie towarów przed zniszczeniem w trakcie transportu lub podczas magazynowania. Jakie wyróżnia się rodzaje opakowań dla przemysłu i w jakich branżach się ich używa?
Czym są opakowania przemysłowe?
Poza podstawowym atrybutem działalności przemysłowej jaką jest produkcja towarów, ważne jest ponadto ich odpowiednie zapakowanie. Służą do tego najczęściej różnej wielkości opakowania kartonowe, które wykorzystuje się w wielu branżach przemysłu i handlu. Posiadają one bowiem właściwości, które decydują o ich szerokim zastosowaniu:
- są estetycznym okryciem dla umieszczonych w nich produktów;
- mają niewielką wagę i są trwałe;
- stanowią doskonały sposób na reklamę;
- użyte do ich wykonania materiały są nieszkodliwe dla środowiska.
Opakowania dla przemysłu – główne rodzaje
– worki z polietylenu (w tym folie LDPE i HDPE ) i kaptury foliowe;
– kartony z tektury falistej;
– kartony fasonowe;
– tacki termoformowalne;
– kartony z paletą – dedykowane opakowania do transportu morskiego;
– palety drewniane, skrzyniopalety.
Foliowe torebki, worki, foliopaki zabezpieczają towar przed wodą i zabrudzeniem. Folie HDPE posiadające atest na kontakt z żywnością są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle i handlu spożywczym. Cechujące się zaś dużą wytrzymałością i przepuszczalnością powietrza kaptury foliowe doskonale nadają się jako materiały opakowaniowe do zakrywania palet.
Kartony z tektury falistej charakteryzują się niezwykle wysoką trwałością, niskim kosztem produkcji, uniwersalnym zastosowaniem, łatwością pieczętowania i możliwością umieszczania na nich reklam.
Posiadające stabilną i sztywną konstrukcję kartony fasonowe zapewniają wysokie bezpieczeństwo pakowanych do nich produktów, są niezwykle eleganckie i podobnie jak pudełka z tektury falistej mogą być nośnikiem reklamy zwiększającej rozpoznawalność firmy. Poza tym podlegają recyklingowi, pomagając chronić środowisko.
Wykonane z polistyrenu tacki termoformowalne są lekkie i odporne na pęknięcia, znajdując zastosowanie przede wszystkim w branży przemysłowej i spożywczej.
W przypadku transportu towarów szczególnie narażonych na uszkodzenie, jak np. sprzęt elektroniczny, czy produkty w szklanych butelkach użyteczne są kartonowe opakowania Hexacomb. Wykonuje się je na indywidualne zamówienie. Swoją konstrukcją przypominają plaster miodu. Dzięki otworom precyzyjnie dopasowanym do kształtu i rozmiaru produktu opakowania te zapewniają odpowiednią amortyzację, zapobiegając wgnieceniu, stłuczeniu i innym defektom towaru.
Opakowania XXL
Nie zawsze jednak standardowe opakowania przemysłowe okazują się być wystarczające. Do zabezpieczenia produktów o znacznych wymiarach i sporej masie (np. w branży meblarskiej, stolarskiej, motoryzacyjnej) stosuje się opakowania XXL. Transportuje się w nich duże sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie wnętrz i elementy budowlane, jak:
- meble, drzwi, okna;
- urządzenia RTV – telewizory, projektory;
- sprzęt AGD – m.in. pralki, lodówki, zmywarki;
- motocykle, quady, rowery i części motoryzacyjne;
- maszyny przemysłowe.
Opakowania wielkogabarytowe posiadają wzmocnioną konstrukcję. Niektóre z nich mogą wytrzymać obciążenie nawet kilku ton. Przykładem może być karton z paletą – jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do opakowywania ładunków transportowanych drogą morską. Kartony z paletą wykonuje się z kilku warstw tektury falistej o gramaturze wynoszącej od 1000 do 1300 g, co gwarantuje dużą wytrzymałość i znaczną odporność na czynniki zewnętrzne. Optymalnym rozwiązaniem dla hurtowego transportu produktów pakowanych luzem są natomiast kontenery paletowe. Sprawdzają się one zwłaszcza w handlu artykułami spożywczymi, stanowiąc alternatywę dla drewnianych skrzyń i palet. Są równie wytrzymałe, a zarazem ekologiczne oraz lekkie, co rzutuje na całkowitą masę ładunku i pomniejsza koszty transportu. Można w nich umieścić do 1 tony towaru.
Opakowania przemysłowe to akcesoria używane do zabezpieczania towarów podczas transportu i magazynowania.
Główne rodzaje to: worki i kaptury foliowe, kartony z tektury falistej, kartony fasonowe, tacki termoformowalne, kartony z paletą, palety drewniane i skrzyniopalety.
Opakowania przemysłowe stosuje się w branży spożywczej, przemysłowej, handlowej, elektronicznej, meblarskiej, motoryzacyjnej oraz transportowej.