Jak zmniejszyć koszty pakowania dzięki optymalizacji procesów logistycznych?
- Optymalizacja procesów logistycznych – co to takiego?
- Zwiększenie efektywności pakowania dzięki automatyzacji procesów logistycznych i stosowaniu opakowań na wymiar
- Magazyn konsygnacyjny a optymalizacja procesów logistycznych
- Recykling a optymalizacja procesów logistycznych
Produkty z branży spożywczej, przemysłowej, motoryzacyjnej, elektronicznej i wielu innych wymagają stosownych opakowań, podobnie zresztą jak transport morski. Od tego, w co i jak opakowany został dany towar, zależy satysfakcja klienta. Obecnie coraz większy nacisk kładziony jest nie tylko na estetykę i jakość opakowań, ale też na to, czy powstały one z materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Z drugiej strony, sam proces pakowania wiąże się z określonymi kosztami dla przedsiębiorstw. Dlatego tak istotna jest optymalizacja procesów logistycznych na tym polu.
Optymalizacja procesów logistycznych – co to takiego?
Najprościej rzecz ujmując, optymalizacja procesów logistycznych jest strategią lub zestawem strategii polegających na zapewnieniu efektywnego i elastycznego zarządzania przepływem materiałów, pieniędzy i informacji w całym łańcuchu dostaw. Dzięki niej uzyskać można redukcję kosztów, poprawę jakości czy terminowość dostaw, co prowadzi do zwiększenia konkurencyjności i wzrostu satysfakcji klientów.
W przypadku pakowania optymalizacja polega na stosowaniu takich opakowań, aby cały proces pakowania przebiegał wydajniej, szybciej oraz taniej. W tym celu należy wdrożyć kilka działań.
Zwiększenie efektywności pakowania dzięki automatyzacji procesów logistycznych i stosowaniu opakowań na wymiar
Automatyzacja procesów logistycznych polega na zintegrowaniu działań człowieka z nowoczesnymi systemami informatycznymi. Dzięki temu uzyskać można skrócenie czasu wykonywania poszczególnych czynności, uproszczenie wewnętrznych procedur, a także lepsze zarządzanie przedsiębiorstwem. W przypadku pakowania chodzi rzecz jasna o zastosowanie zaawansowanych technologii i maszyn do pakowania, tak aby wszelkie operacje, na ile to możliwe, wykonywać bez potrzeby udziału człowieka. Powoduje to zwiększenie wydajności linii produkcyjnej, eliminowanie błędów ludzkich, a także poprawę jakości pakowanych produktów i samych opakowań. Wszystko odbywa się szybciej oraz taniej.
Ważne są jednak nie tylko wykorzystywane w tym procesie maszyny, ale przede wszystkim opakowania. Aby automatyzacja przyniosła maksymalnie pozytywne efekty, należy stosować opakowania na wymiar. Jest to bardzo ważne, ponieważ gwarantuje:
- lepszą ochronę produktów – tu ważne jest również dostosowanie opakowania do środka transportu, przykładowo do drogi morskiej zastosować należy specjalne opakowania do transportu morskiego;
- zmniejszenie wydatków na opakowania, gdyż zużywana jest wyłącznie niezbędna ilość materiału do zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa;
- łatwiejszy transport – optymalizacja cennej przestrzeni magazynowej i redukcja kosztów wypełniaczy, a także zwiększenie wydajności procesów transportu, ponieważ można zapakować więcej pudeł na ciężarówkę, obniżając koszta wysyłki;
- zmniejszenie śladu węglowego;
- większą satysfakcję klientów.
Automatyzacja pakowania i stosowanie opakowań na wymiar usprawnia więc cały proces pakowania, generując wyższą jego efektywność oraz niższe koszta. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest stosowanie opakowań kartonowych, przyjaznych dla środowiska naturalnego, co w połączeniu ze zmniejszeniem śladu węglowego pozytywnie przełoży się na satysfakcję klientów, pozwalając zdobyć nowych, a zatem zwiększyć zyski przedsiębiorstwa.
Magazyn konsygnacyjny a optymalizacja procesów logistycznych
Magazyny konsygnacyjne, inaczej depozytowe, to obiekty należące do firmy, w których przechowywane są towary będące własnością dostawcy. Dopiero pobranie ich z takiego magazynu skutkuje przeniesieniem własności na nabywcę, a to z kolei rodzi również określone skutki podatkowe.
Korzystanie z magazynu konsygnacyjnego pozwala zoptymalizować procesy logistyczne, ponieważ – w przypadku opakowań – zapewnia on stały dostęp do materiałów opakowaniowych bez konieczności wcześniejszego planowania zapotrzebowania, pilnowania terminów zamówień, itd. Do tego dochodzi optymalizacja kosztów, bowiem opakowania są faktycznie nabywane dopiero w momencie ich pobrania z magazynu, dzięki czemu następuje poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa, które rozkłada koszta w czasie i ogranicza ryzyko powstawania stoków magazynowych.
Magazyn konsygnacyjny ułatwia też realizowanie zamówień w modelu „just in time”. Wszytko to umożliwia zbudowanie elastycznego łańcucha dostaw, który sprosta skokowym wahaniom popytu.
Recykling a optymalizacja procesów logistycznych
Bardzo ważnym element optymalizacji procesów logistycznych jest recykling opakowań. Z jednej bowiem strony pozwala on obniżyć koszta – stosowanie kartonowych opakowań z recyklingu jest po prostu tańsze i wydajniejsze. Po drugie, jest to działanie przyjazne dla środowiska naturalnego, co ma spore znaczenie dla rosnącej liczby klientów.
Podsumowując, optymalizacja polegająca m.in. na automatyzacji procesu pakowania, stosowania kartonowych opakowań na wymiar, odpowiednich opakowań do transportu morskiego czy korzystaniu z magazynów konsygnacyjnych, przynosi liczne korzyści finansowe, prowadzi do zwiększenia wydajności i pozytywnie wpływa na poprawę satysfakcji klientów.
Szukasz opakowań na wymiar?
Na efektywność pakowania pozytywnie wpływa stosowanie takich technik optymalizacji procesu logistycznego, jak: automatyzacja pakowania, stosowanie kartonowych opakowań na wymiar i specjalnych opakowań do transportu morskiego oraz korzystanie z magazynów koncyliacyjnych.
Wymienić tu można np.: obniżenie kosztów, wzrost zysków, zwiększenie wydajności, poprawę satysfakcji klientów, korzyści ekologiczne.
Zapewniają one dobra ochronę towarów, ułatwiają transport, pozwalają obniżyć koszta oraz są podatne na recykling. Ich stosowanie sprzyja też zwiększeniu satysfakcji klientów.