Opakowania KIT do transportu morskiego – zalety i zastosowania
- Transport morski – specyfika
- Opakowania dla transportu morskiego
- Opakowania KIT – najważniejsze zalety
Warunki transportu morskiego znacznie odbiegają od tych panujących w transporcie lądowym lub lotniczym. Ryzyko kontaktu z wilgocią i zasolonym środowiskiem w połączeniu z wymaganiami co do mechanicznej wytrzymałości opakowań sprawiają, że ich dobór może okazać się źródłem sporych problemów. Jak ich uniknąć? Na co zwrócić uwagę, wybierając opakowania, które posłużą do wysyłki towarów drogą morską?
Transport morski – specyfika
Mimo coraz niższych kosztów i rosnącej popularności transportu lotniczego oraz lądowego (kolejowego i drogowego), transport morski nadal odgrywa ważną rolę w światowej gospodarce. Jego najważniejszą zaletą jest możliwość optymalizacji kosztów transportowania towarów na trasach międzykontynentalnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że drogą morską można przewozić wiele różnych towarów. Sprzyja temu różnorodność typów statków transportowych – m.in. kontenerowców, masowców, tankowców, drobnicowców.
Opakowania dla transportu morskiego
Oprócz niewątpliwych korzyści transport morski wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Z punktu widzenia spedytorów i producentów jednym z największych jest z całą pewnością konieczność doboru odpowiednich opakowań. Te powinny spełniać określone wymagania. Najważniejsze z nich dotyczy wytrzymałości. Opakowania muszą sprostać wszystkim trudom długiej podróży statkiem i przez cały jej czas zapewnić ochronę przed uszkodzeniem dla znajdujących się w środku produktów.
Kolejny ważny aspekt pakowania do transportu morskiego to możliwość bezproblemowego montażu i demontażu oraz łatwe przechowywanie. Wśród przewoźników morskich preferowane są opakowania, które można szybko złożyć i rozłożyć bez użycia narzędzi. Atutem jest też przystosowanie opakowań do przechowywania w formie złożonej na płasko.
Przy omawianiu pożądanych cech opakowań w transporcie morskim nie sposób pominąć również kwestii ich wymiarów. Najlepszym rozwiązaniem są opakowania wielkości standardowych palet EPAL (1200 na 800 milimetrów podstawy). Ułatwiają one załadunek do kontenerów morskich i pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną w nich przestrzeń.
Opakowania KIT – najważniejsze zalety
W transporcie morskim wielu towarów najlepiej sprawdzają się kartonowe opakowania. Materiał ten, wbrew powszechnemu mniemaniu, jest bardzo wytrzymały, znosząc zarówno uderzenia i szarpnięcia jak i nacisk. Dzięki temu mogą być transportowane ułożone na sobie, bez ryzyka uszkodzeń kartonu i przechowywanych we wnętrzu kartonów ładunków. Dzieje się tak dlatego, że producent opakowań kartonowych Bielsko w modelach przeznaczonych do transportu morskiego stosuje specjalnie dobraną tekturę falistą. Dzięki budowie złożonej z od 5 do 7 warstw oraz wysokiej gramaturze (zwykle od 1000 do 1300 gramów), cechują się trwałością porównywalną z drewnem lub tworzywami sztucznymi, a są od nich tańsze i łatwiejsze w przechowywaniu.
Ważnym atutem opakowań kartonowych jest też możliwość optymalizacji wykorzystania miejsca w kontenerach morskich. Pod tym względem najlepiej wypadają opakowania KIT, które są na stałe osadzone na standaryzowanych paletach EPAL. To nie tylko pozwala na łatwe planowanie zapełnienia kontenerów, ale też ułatwia ich rozładunek i załadunek z użyciem wózków widłowych. Karton morski KIT może być w pełni dopasowany do specyfiki konkretnych towarów. Możliwe jest jego wykonanie w różnych wariantach, włączając w to dostosowanie wysokości lub wewnętrznej konstrukcji (np. zastosowanie przegród lub worków antykorozyjnych).
Pod względem efektywności kosztowej, trwałości i funkcjonalności, opakowania KIT to najlepsze rozwiązanie dla transportu morskiego. Są wygodne i praktyczne, a przy tym zapewniają niezawodną ochronę znajdujących się w środku towarów.
Opakowania stosowane w transporcie morskim muszą być odporne na wilgoć i zasolenie środowiska oraz uszkodzenia mechaniczne. Ważna jest łatwość użytkowania i możliwość składania.
Opakowania kartonowe doskonale nadają się do wykorzystania w transporcie morskim. Są wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki środowiskowe, zapewniając bezpieczeństwo ładunku.
Pod tą nazwą kryją się opakowania kartonowe na paletach. Dzięki dużej wytrzymałości tektury i konstrukcji zintegrowanej z paletą znacznie ułatwiają one procesy logistyczne i gwarantują pełną ochronę towarów.