Rola opakowań kartonowych w ochronie produktów podczas transportu międzynarodowego
- Opakowania kartonowe w transporcie międzynarodowym
- Pakowanie do transportu morskiego – zalety opakowań kartonowych
- Znaki znajdujące się na opakowaniach a bezpieczeństwo produktów
Zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniem podczas transportu to jedno z najważniejszych zagadnień dla spedytorów obsługujących frachty międzynarodowe. W tym kontekście największe znaczenie ma dobór odpowiednich opakowań. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Jaką rolę opakowania pełnią w ochronie towarów w transporcie na duże dystanse? Jakie ich rodzaje są najczęściej stosowane? Najważniejsze związane z tym kwestie omawiamy w nowym wpisie.
Opakowania kartonowe w transporcie międzynarodowym
Opakowania stosowane na trasach międzynarodowych muszą spełniać szereg wymagań. By transport odbył się bez problemów i strat, powinny być:
- wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne: opakowanie użyte do transportu międzynarodowego musi trwałe i dobrze znosić szarpnięcia, uderzenia czy ściskanie;
- odporne na niekorzystne warunki środowiskowe: to aspekt szczególnie ważny w przypadku towarów transportowanych drogą morską. Należy pamiętać, że opakowania takie jak karton morski KIT mogą mieć styczność z wilgocią i solą morską. Materiały użyte do ich produkcji muszą być odporne na korozje;
- tanie: niskie koszty zakupu pozwalają zoptymalizować koszty całego frachtu;
- lekkie i łatwe w przechowywaniu: możliwość złożenia na płasko i niska masa ułatwiają magazynowanie i transport opakowań, co jeszcze bardziej obniża koszty transportu towarów.
Opakowania Tychy dla transportu międzynarodowego mogą być produkowane z różnych materiałów. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje karton, który ma wszystkie wspomniane zalety ważne z punktu widzenia spedytorów i przewoźników międzynarodowych.
Pakowanie do transportu morskiego – zalety opakowań kartonowych
Szerokie rozpowszechnienie opakowań kartonowych w transporcie międzynarodowym to wynik ich specyfiki wręcz idealnie dostosowanej do realiów prowadzonych frachtów na dużych dystansach. Opakowania do tego celu produkuje się ze starannie wyselekcjonowanych odmian wielowarstwowej tektury falistej. Istotna jest również gramatura. W kartonie używanym do produkcji opakowań do transportu morskiego wynosi ona od 1000 do nawet 1300 gramów, co zapewnia jego dużą wytrzymałość.
W przeciwieństwie do metalu karton nie koroduje, co w mocno zasolonym środowisku panującym na statkach morskich ma duże znaczenie. Kartonowe opakowania można ponadto bez problemu składać i rozkładać, co ułatwia ich montaż, demontaż oraz przechowywanie.
W międzynarodowym transporcie morskim największe znaczenie mają opakowania KIT, czyli kartony zintegrowane z paletami. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy załadunek i rozładunek kontenerów, a także pozwala w pełni wykorzystać dostępną w nich przestrzeń. Jako że w opakowaniach KIT stosuje się wysokiej jakości tekturę falistą, odznaczają się one wysoką wytrzymałością. Odporność na ściskanie sprawia też, że możliwe jest ustawianie palet na sobie – bez ryzyka ich uszkodzenia.
Znaki znajdujące się na opakowaniach a bezpieczeństwo produktów
Omawiając rolę opakowań kartonowych w ochronie produktów podczas transportu międzynarodowego, nie sposób byłoby nie wspomnieć też o oznaczeniach znajdujących się na ich powierzchni. Informując pracowników odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek o specyficznych cechach opakowanych towarów znacznie, redukują ryzyko ich uszkodzenia. Te można podzielić na trzy grupy:
- znaki zasadnicze: oznaczenia podstawowe, umożliwiające szybki odczyt informacji przez pracowników. Pomagają one w identyfikacji ładunku oraz wskazują miejsce dostarczenia. Zazwyczaj przyjmują formę kodu QR lub kreskowego;
- znaki informacyjne: służą do przekazywania informacji o cechach opakowania i jego właściwościach, takich jak masa czy wymiary. Umożliwiają lepsze zarządzanie przestrzenią magazynową;
- znaki bezpieczeństwa: informują o ewentualnych zagrożeniach podczas transportu lub magazynowania, wskazując materiały łatwopalne, wybuchowe, żrące czy toksyczne.
Odpowiednie zabezpieczenie towarów podczas transportu międzynarodowego to ważny aspekt zarządzania łańcuchem dostaw. Wybór odpowiednich opakowań zapewnienia bezpieczeństwo przesyłek na dużych dystansach, co szczególnie istotne okazuje w transporcie morskim. Opakowania kartonowe spełniają wszystkie wymagania stawiane wobec opakowań dla transportu na duże odległości – są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki środowiskowe, oferując jednocześnie łatwość przechowywania.
Zajmujesz się wysyłką międzynarodową?
Szukasz producenta opakowań kartonowych, który stworzy materiały opakowaniowe dostosowane do Twoich potrzeb?
Przede wszystkim powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak szarpnięcia, uderzenia czy ściskanie, a także na niekorzystne warunki środowiskowe. Ważne są też niskie koszty zakupu oraz możliwość łatwego przechowywania.
Materiał ten oferuje wiele korzyści. Jest wytrzymały, a jednocześnie stosunkowo lekki, co ułatwia transport i przechowywanie. Jest również odporny na korozję, co ma duże znaczenie w transporcie morskim.
Informują pracowników odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek o specyficznych cechach opakowanych towarów, znacznie redukując ryzyko ich uszkodzenia podczas transportu.