Zrównoważony rozwój w produkcji opakowań kartonowych
- Odnawialne surowce w produkcji opakowań kartonowych
- Zaawansowane metody recyklingu: nowe życie dla opakowań kartonowych
- Ograniczenie odpadów w procesie produkcji kartonów: efektywne wykorzystanie surowców
W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska szczególnie ważne staje się zrównoważone gospodarowanie surowcami. Nic więc dziwnego, że opakowania przemysłowe z tworzyw sztucznych są coraz częściej zastępowane opakowaniami kartonowymi, które mogą zostać efektywnie przetworzone. Aby odzysk surowców był jak najbardziej wydajny, niezbędne jest wdrażanie nowoczesnych metod produkcji kartonów i projektowanie opakowań spełniających wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Odnawialne surowce w produkcji opakowań kartonowych
Karton uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów. Produkowany jest z tektury falistej lub litej powstającej z włókien drzewnych – uznawanych za surowiec odnawialny. Kartonowe materiały opakowaniowe i opakowania stosowane w przemyśle przemysłowym mogą być kilkukrotnie przetworzone ponownie, co pozwala ograniczyć zużycie surowców naturalnych i realizować ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodatkowo produkcja kartonów z odzyskanych surowców pochłania mniej energii i wody niż wytwarzanie ich z surowego drewna. Ze względu na właściwości tektury kartony mogą też ulec biodegradacji. Kartonowe opakowania w transporcie są przy tym bardzo ekonomiczne – można zapakować w nie ładunki znacznie przewyższające ich wagę.
Aby kartony transportowe i inne opakowania tekturowe wytwarzane były w sposób zrównoważony, producent opakowań kartonowych musi zadbać o:
- projektowanie funkcjonalnych i ekologicznych opakowań,
- ograniczenie zużycia surowców w czasie produkcji,
- zminimalizowanie powstawanie odpadów po zużyciu kartonów.
Zaawansowane metody recyklingu: nowe życie dla opakowań kartonowych
Proces recyklingu kartonowych opakowań prowadzony jest w papierniach, a jego efektem końcowym jest odzyskanie celulozy. Recykling kartonu odbywa się w kilku etapach:
- rozwłóknianie – pierwszym etapem przetwarzania kartonów jest wymieszanie papieru z wodą i rozdzielania włókien celulozowych przy użyciu instalacji rozwłókniających (niskostężeniowych, wysokostężeniowych oraz bębnów rozwłókniających).
- usuwanie zanieczyszczeń – po wstępnym oczyszczeniu papier jest kierowany do sortowników, a potem frakcjonatora, gdzie zachodzi rozdzielenie włókien celulozowych o różnej długości. Następnie masa złożona z krótkich włókien zostaje poddana oczyszczaniu w instalacji hydrocyklonów, a potem zagęszczaniu. Z kolei masa złożona z długich włókien jest kierowana do sortowników, a po oczyszczeniu poddaje się ją dyspergowaniu i zagęszczaniu.
- odbarwianie – jeśli efektem recyklingu ma być papier gazetowy lub papier do pisania, masa musi zostać poddana odbarwieniu. Przeprowadza się je w komorach flotacyjnych za pomocą pęcherzyków powietrza, które pozwalają oddzielić i usunąć farbę. Mniejsze cząstki farby oddziela się przy pomocy mycia.
- bielenie – na kolejnym etapie masa makulaturowa jest bielona za pomocą podsiarczanu sodowego lub nadtlenków.
- odwadnianie – ostatnim etapem recykling papieru jest jego odwodnienie przy użyciu pras ślimakowych i filtrów tarczowych oraz prasowanie.
Innej obróbki wymagają opakowania kartonowe z domieszką tworzyw sztucznych. Poddawane są one przetwarzaniu w hydropulperze, który rozdrabnia i rozwłóknia masę celulozową w dużej ilości wody. Produkcja płyt z kartonów odbywa się natomiast poprzez ich rozdrobnienie, podgrzanie i sprasowanie pod wysokim ciśnieniem.
Obecnie stosuje się coraz bardziej zaawansowane metody recyklingu kartonowych opakowań – możliwe jest m.in. dalsze przetworzenie mieszaniny polietylenu i aluminium (będącej częścią składową kartonowych opakowań po sokach i napojach).
Ograniczenie odpadów w procesie produkcji kartonów: efektywne wykorzystanie surowców
Rodzaje opakowań transportowych muszą być zawsze dostosowane do pakowanych produktów, by zapewniały im dostateczną ochronę przed zniszczeniem, a jednocześnie nie zabierały zbyt dużo miejsca w transporcie i pochłaniały mniej surowców. Aby dobrać odpowiednie opakowania kartonowe, można sięgnąć po katalog FEFCO. Opakowania z katalogu FEFCO mają ujednolicone wzory, dzięki czemu można łatwo znaleźć pudła odpowiednie do różnych produktów.
Często stosowanym rozwiązaniem w celu ograniczenia powstawania odpadów z opakowań jest karton na wymiar. Aby wyeliminować połączenia tektury za pomocą taśm z tworzyw sztucznych, produkuje się natomiast kartony fasonowe. Innowacyjne opakowania kartonowe (np. kartony wykrojnikowe) mogą być składane bez klejenia, co ułatwia ich recykling.
Bardzo ważną rolę w minimalizowaniu ilości odpadów odgrywa również właściwa segregacja opakowań kartonowych. Pudełka tekturowe na wymiar i opakowania przemysłowe bez sztucznych dodatków powinny trafić do worków/kontenerów w kolorze niebieskim. Z kolei kartonowe opakowania po napojach lub pudełka lakierowane, ze względu na domieszkę tworzyw sztucznych, muszą być wyrzucone do pojemnika żółtego.
Z prawidłowo posegregowanych kartonów mogą zostać wytworzone m.in.: papier gazetowy, papier toaletowy, szary papier lub kolejne kartony. Zużyte kartony FEFCO wykorzystane są ponadto do produkcji płyt meblowych. Co więcej, ekologiczne opakowania tekturowe mogą zostać nie tylko przetworzone w procesie recyklingu, ale także wykorzystane w ramach upcyklingu. Proces ten polega na odpowiedniej modyfikacji kartonów i późniejszym zastosowaniu ich w nowej roli. Kartonowe opakowania do transportu morskiego i samochodowego mogą pełnić funkcję organizerów, dekoracyjnych pudełek czy elementów domowego wyposażenia.
Jeśli szukasz solidnych kartonów, które doskonale sprawdzą się do pakowania Twoich produktów, to świetnie trafiłeś!
Nasza firma oferuje kartony z tekturą falistą, które są gwarancją bezpiecznego i skutecznego przechowywania Twoich towarów.
Nie czekaj już dłużej i skontaktuj się z nami, aby zamówić potrzebną ilość kartonów.
Podstawowe etapy przetwarzania kartonowych opakowań to: rozwłóknianie, usuwanie zanieczyszczeń, odbarwianie, bielenie i odwadnianie.
Z tektury wytwarzane są kolejne opakowania, papier gazetowy, papier do pisania lub płyty meblowe. W ramach upcyklingu z kartonów tworzy się również różne przedmioty domowe i ozdoby.
W celu ograniczenia zużycia surowców i efektywnego recyklingu, wykorzystywane są m.in. kartony na wymiar i kartony fasonowe.