Jak zoptymalizować procesy logistyczne w automotive dzięki kartonom?

- Specyfika opakowań stosowanych w branży automotive
- Optymalizacja przestrzeni ładunkowej dzięki kartonom
- Integracja opakowań kartonowych z systemami logistycznymi
Opakowania z kartonu i tektury są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w branży motoryzacyjnej. Stanowią lekką, wytrzymałą i ekologiczną alternatywę dla opakowań z drewna i tworzyw sztucznych. Transportuje się w nich zarówno części i podzespoły do produkcji nowych aut, jak i części samochodowe. Opakowanie przemysłowe z tektury daje liczne możliwości personalizacji, oraz jest wygodnym nośnikiem informacji. Pomaga dbać o rozpoznawalność marki, budować wizerunek i dbać o środowisko.
Specyfika opakowań stosowanych w branży automotive
Opakowania z tektury stosowane w branży automotive to integralna część procesu produkcyjno-logistycznego. Producent opakowań kartonowych stosowanych w tej branży stara się, aby łączyły one w sobie właściwości ochronne, wspomaganie identyfikacji towarów, oraz zrównoważony rozwój. Materiały opakowaniowe służące do transportu i przechowywania części motoryzacyjnych powinny wyróżniać się następującymi cechami:
- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
- odporność na zmienne warunki otoczenia,
- zdolność ochrony zapakowanego w nie produktu przed zanieczyszczeniami, zarysowaniami czy wibracjami,
- możliwość wielokrotnego użycia,
- zapewnianie identyfikowalności,
- możliwość dopasowania do kształtu pakowanej zawartości,
- biodegradowalność lub całkowita zdolność do recyclingu.
W branży automotive stosowane są różne rodzaje opakowań transportowych. Pełnią one rolę zarówno opakowań zbiorczych, jak i transportowych. Wysyłka części maszyn oznacza często transport wielu drobnych elementów, dlatego warto postawić na uzupełnienie opakowań zbiorczych materiałami zabezpieczającymi, takimi jak wkładki, kratownice, separatory czy przekładki. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie towaru w transporcie są też opakowania na wymiar, chroniące zawartość przed przemieszczaniem się.
Optymalizacja przestrzeni ładunkowej dzięki kartonom
Każda firma logistyczna i transportowa podkreśla rolę opakowania w transporcie. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych rozwiązań można znacząco obniżyć koszty i optymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową. Dzięki temu ogranicza się ilość transportów, a co za tym idzie – emisję spalin, ślad węglowy i negatywny wpływ branży na środowisko.
Specjalistyczne rodzaje opakowań transportowych wspierają procesy logistyczne, pozwalając na szybsze i bezpieczniejsze dostarczanie artykułów z branży automotive do producentów i klientów ostatecznych. Umożliwia to optymalizacja wykorzystania przestrzeni ładunkowej środków transportu. Takie oddziaływanie kartonu na łańcuch dostaw powinno się zaplanować już na etapie projektowania opakowania. Opakowania zgodne z wymiarami standardowych jednostek logistycznych umożliwiają wykorzystanie całej powierzchni palety, dają możliwość modułowego układania ładunku, oraz zapewniają stabilne i ścisłe piętrowanie.
Zastosowanie wytrzymałych opakowań o niskiej masie własnej pozwala zwiększyć ładowność towaru w przestrzeni ładunkowej, bez ryzyka przekroczenia dopuszczalnej ładowności. Ale dbać należy także o prawidłowe wypełnienie samego kartonu.
Opakowania dopasowane wymiarem do pakowanych komponentów, pudła wielokomorowe, oraz tzw. teleskopy, czyli opakowania o regulowanej wysokości ograniczają tzw. „przewozy powietrza” i pozwalają załadować więcej towaru do jednego środka transportu. Szczególnym rodzajem opakowań stosowanych w branży automotive są opakowania do transportu morskiego, które odpowiadają zarówno za zabezpieczenie towarów w tych trudnych warunkach, jak i optymalizację kosztów transportowania na duże odległości.
Integracja opakowań kartonowych z systemami logistycznymi
Nowoczesna logistyka opiera się na automatyzacji procesów i stosuje szereg rozwiązań cyfrowych. Ogromną rolę we współpracy z systemami logistycznymi odgrywają oznaczenia na opakowaniach kartonowych. Odpowiednie etykietowanie oraz stosowanie opakowanie z nadrukiem pozwala na pełną identyfikację towaru w trakcie całej jego drogi od nadawcy do odbiorcy, i to w czasie rzeczywistym. Aby móc zaproponować dostosowane do takich procesów rozwiązania opakowania kartonowe Bielsko wykorzystują np. kody kreskowe, kody QR lub tagi RFID. Dzięki temu informacje są automatycznie odczytywane przez systemy WMS i ERP.
Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań są wizualne wskaźniki stanu zapasów (np. kolorowe etykiety lub nadruki), dzięki którym opakowania można włączyć do automatycznego systemu zarządzania zapasami i dostawami. Karton może współpracować również z systemami e-commerce i logistyki zwrotnej, a nawet posiadać czujniki pozwalającymi na zbieranie i analizę danych o transporcie.
Opakowania kartonowe to ważny element w branży automotive, pozwalający na usprawnienie dostaw, zoptymalizowanie wykorzystania przestrzeni logistycznej i obniżenie kosztów transportu. Warto zaopatrywać się w nie u dostawców rozumiejących realizowane w przemyśle motoryzacyjnym procesy.

Potrzebujesz opakowań do transportu części maszyn?
Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Trwałe, możliwe do złożenia tzw. opakowania returnable, to przyszłość logistyki w obszarze automotive.
W przypadku narażenia zawartości pudła na płyny najlepiej zastosować laminowanie, impregnację lub powłoki hydrofobowe. Można też użyć dodatkowych materiałów ochronnych z surowców innych niż papier i tektura.
Jest to opakowanie, które dzięki swojej wytrzymałości może być obsługiwane przez roboty i przenośniki. A odpowiednie znakowanie i identyfikacja pozwalają na współpracę ze skanerami i czytnikami.