Opakowania kartonowe a ekologia
Ekologia jest coraz ważniejsza w naszym życiu. Okazuje się, że wiele z produktów używanych przez nas na co dzień, które zrewolucjonizowały nasze życie, jest w nadmiarze szkodliwe dla naszej planety. Firmy szukają rozwiązań ekologicznych, a wiele z nich jest przekonane, że to żmudny i trudny do rozwiązania problem. Jednak w większości przypadków zastosowanie ekologicznych opakowań wcale nie jest takie skomplikowane.
Z czego wytwarza się opakowania kartonowe?
Pudła kartonowe są ekologiczne już w momencie ich produkcji. Powstają z tektury – najtrwalszego produktu papierniczego. Tektura jest produkowana z masy papierniczej, którą najczęściej uzyskuje się z makulatury, zmieszanej z tkaniną oraz z uzyskiwaną z drewna masą włóknistą.
Tektura to nic więcej jak kilka takich mas połączonych ze sobą. Możemy w ten sposób uzyskiwać kartony o różnych grubościach i wytrzymałościach. Wśród nich najbardziej popularna i trwała jest tektura falista, z której robione są pudła tekturowe. Producent najczęściej zajmuje się wszystkim – od produkcji tektury, przez składanie odpowiednich pudełek dla klienta.
Dlaczego tektura jest ekologiczna?
Ekologiczny aspekt tektury wynika przede wszystkim z tego, że pozyskiwana jest głównie z surowców odnawialnych. Nie wymaga żadnych dodatkowych złóż, w które trzeba by się osobno zaopatrywać. W przeciwieństwie do plastiku – który z każdym procesem recyklingu traci na trwałości i jakości – tektura jest tak samo wytrzymała, niezależnie od tego, ile takich procesów przeszła.
Jakby tego było mało – technologia potrzebna do wytworzenia tektury nie zatruwa środowiska. Jej produkcja jest więc bezpieczna dla otoczenia i może odbywać się na skalę masową.
Wyrzucanie kartonów
Opakowania kartonowe powinny być zanoszone na skup makulatury lub wyrzucane do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Skorzystać możemy także z różnego rodzajów akcji – często dzieci w szkołach zbierają makulaturę.
Dzięki temu będziemy pewni, że tektura wróci do obiegu i zostanie zużyta do produkcji kolejnych pudełek. Wyrzucanie opakowań na dzikich wysypiskach czy do śmieci zmieszanych, często wyklucza je z możliwości ponownego użycia, przez co wiele z nich zwyczajnie się marnuje.
Dobrą wiadomością jest to, że wyrzucone „na dziko” kartony szybko i łatwo ulegają degradacji, nie wpływając na środowisko naturalne. Jednak przez to producent opakowań kartonowych traci cenny surowiec, który mógłby wykorzystać.
Tektura jest ekologiczna, ponieważ powstaje z odnawialnych surowców i może być wielokrotnie przetwarzana bez utraty jakości. Proces produkcji tektury jest bezpieczny dla środowiska i nie zanieczyszcza go.
Kartonowe opakowania należy oddawać na skup makulatury lub wyrzucać do odpowiednich pojemników do recyklingu.