Opakowania kartonowe, dowiedz się jak dobrze je segregować
- Czym różni się papier od kartonu?
- Co można wrzucać do niebieskiego worka?
- Jakie produkty wykonane z papieru nie nadają się do segregacji?
- Kilka wskazówek jak lepiej segregować opakowania kartonowe i papierowe
Segregowanie odpadów to dla wielu zwykła, codzienna czynność, która weszła im w nawyk. Szukając w tej sprawie minusów, prawdopodobieństwo, że zostanie się z pustą kartką, jest bardzo duże. Dla tych, którzy jeszcze nie wprowadzili do stałego repertuaru domowych obowiązków segregowania śmieci, częstym wytłumaczeniem, jest „brak wiedzy na temat segregacji”. Tłumaczą się tym, że nie zostali poinformowani, nie wszystkie odpady są możliwe do zidentyfikowania albo po prostu mają problem, co zrobić w przypadku, gdy dany produkt zawiera więcej niż jeden materiał.
Recykling dzielimy na cztery podstawowe kategorie:
- papier
- szkło
- metal oraz tworzywa sztuczne
- odpady zmieszane
Pomimo dość jasnego podziału, pewne kwestie wymagają dopracowania. W tym artykule szczegółowo zostanie wyjaśniona kwestia segregacji odpadów, z kategorii papier, które wrzucamy do niebieskiego worka.
Czym różni się papier od kartonu?
Na sam początek zostanie wyjaśniona kwestia, czym różni się od siebie papier i karton. Papier zgodnie z definicją zawartą w internetowej wersji encyklopedii PWN to materiał w postaci wstęgi lub arkuszy, wytwarzany z masy papierniczej, służący do druku, pisania, pakowania, celów przemysłowo-technicznych, higienicznych. Materiał ten najczęściej powstaje z drzew takich jak topola, sosna, świerk.
Karton to co najmniej dwie warstwy masy papierniczej, co oznacza, że jest on grubszy od zwykłego papieru. Wyrób ten wykonany jest z tektury. Każdy producent opakowań kartonowych powinien wiedzieć, że papier i karton w czystej postaci bez problemu można wrzucać do niebieskiego worka.
Co można wrzucać do niebieskiego worka?
Niebieski worek to ten przeznaczony na segregację produktów z papieru.
Powinny znaleźć się w nim takie rzeczy jak:
- opakowania papierowe
- opakowanie tekturowe
- gazety i czasopisma
- ulotki
- papier i zeszyty
- papier do pakowania
- niezabrudzony papier do pieczenia
- inne niezabrudzone elementy wykonane z papieru takie jak worki, torebki, katalogi, wydrukowane oferty, papiery firmowe
Jakie produkty wykonane z papieru nie nadają się do segregacji?
Istnieją też takie sytuacje, w których produkt wykonany jest z papieru lub jego pochodnych, a nie powinien znaleźć się w niebieskim worku. Poniżej kilka przykładów, które idealnie oddają ten problem.
- Opakowanie po pizzy to jeden z powyższych przykładów. Oprócz okruchów, sosu czy pozostałych po pizzy składników, pizza bardzo często pozostawia na opakowaniu tłustą plamę. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie podzielenie takiego pudełka na część suchą i czystą, która zostanie wrzucona do niebieskiego worka oraz na część zabrudzoną, która wylądować powinna w odpadach zmieszanych.
- Karton po mleku to kolejny odpad, który sprawia wiele kłopotów w segregacji. Jest on wykonany z tetrapaku, czyli materiału będącego mieszanką papieru, aluminium i innych związków, które nie nadają się do segregacji materiałów papierowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Ze względu na obecność w składzie polietylenu oraz aluminium, takie opakowania powinno wrzucać się do worków żółtych. To te przeznaczone na metal oraz tworzywa sztuczne.
- Analogiczna sytuacja zachodzi także w przypadku napoi innych niż mleko. Jeśli piłeś sok czy inny napój z takiego „kartonowego” opakowania, wyrzuć je do żółtego worka.
- Ręczniki papierowe, chusteczki, pieluchy to produkty, które pomimo faktu, że wyprodukowane są z papieru, ze względu na swoje zabrudzenia, powinny kończyć w odpadach zmieszanych.
- Opakowania po materiałach budowlanych czy nawozach to takie produkty, które nie powinny kończyć w niebieskich workach. Często są one dodatkowo powlekane folią, a nawet jeśli nie, samodzielna utylizacja takich produktów jest zabroniona. Najlepiej na stronie gminy/dzielnicy/miasta doczytać o zbiórkach takich rzeczy lub zawieźć je do PSZOK-a, czyli punktu, w którym Twoja miejscowość zbiera takie produkty. Nie wiesz, gdzie znajduje się taki punkt w Twoim mieście? Wpisz w wyszukiwarkę „opakowania tychy pszok” i wyskoczy Ci lista punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Kilka wskazówek jak lepiej segregować opakowania kartonowe i papierowe
W przypadku, gdy nie będziesz wiedział jak postąpić, zapamiętaj te wskazówki.
- opakowania kartonowe najpierw oczyść z folii i taśmy, a potem poskładaj i wrzuć do worka
- w przypadku czasopism z lakierowanym lub foliowanym papierem na okładkach, użyj siły, odrywając taką okładkę. Wrzuć ją do odpadów zmieszanych, a resztę do niebieskiego worka
- zabrudzone opakowania lub te niepewnego pochodzenia, wyrzuć do odpadów zmieszanych
- chcąc wyrzucić kopertę bąbelkową, najpierw usuń plastikową część i wrzuć ją do odpowiedniego pojemnika.
- składaj kartony i papiery, tak aby wykorzystać jak najlepiej miejsce w niebieskim worku
Znając już wszystkie zasady segregowania odpadów papierowych i kartonowych, nie ma już wymówek. Od teraz segregacja już nigdy nie będzie taka prosta!
Do niebieskiego worka można wrzucać takie rzeczy jak: opakowania papierowe i tekturowe, gazety, czasopisma, ulotki, papier do pakowania, zeszyty, niezabrudzony papier do pieczenia, worki, torebki, katalogi, wydrukowane oferty, papiery firmowe.
Kartony po mleku wykonane z tetrapaku należy wrzucać do żółtego worka przeznaczonego na metal oraz tworzywa sztuczne.
Nie, zabrudzone ręczniki papierowe, chusteczki i pieluchy powinny trafić do odpadów zmieszanych.