Opakowania kartonowe a ekologia

Ekologia jest coraz ważniejsza w naszym życiu. Okazuje się, że wiele z produktów używanych przez nas na co dzień, które zrewolucjonizowały nasze życie, jest w nadmiarze szkodliwe dla naszej planety. Firmy szukają rozwiązań ekologicznych, a wiele z nich jest przekonane, że to żmudny i trudny do rozwiązania problem. Jednak w większości przypadków zastosowanie ekologicznych opakowań wcale nie jest takie skomplikowane.

ekologiczne opakowania kartonowe

Z czego wytwarza się opakowania kartonowe?

Pudła kartonowe są ekologiczne już w momencie ich produkcji. Powstają z tektury – najtrwalszego produktu papierniczego. Tektura jest produkowana z masy papierniczej, którą najczęściej uzyskuje się z… makulatury, zmieszanej z tkaniną oraz z uzyskiwaną z drewna masą włóknistą.

Tektura to nic więcej jak kilka takich mas połączonych ze sobą. Możemy w ten sposób uzyskiwać kartony o różnych grubościach i wytrzymałościach. Wśród nich najbardziej popularna i trwała jest tektura falista, z której robione są pudła tekturowe. Producent najczęściej zajmuje się wszystkim – od produkcji tektury, przez składanie odpowiednich pudełek dla klienta.

Dlaczego tektura jest ekologiczna?

Ekologiczny aspekt tektury wynika przede wszystkim z tego, że pozyskiwana jest głównie z surowców odnawialnych. Nie wymaga żadnych dodatkowych złóż, w które trzeba by się osobno zaopatrywać. W przeciwieństwie do plastiku – który z każdym procesem recyklingu traci na trwałości i jakości – tektura jest tak samo wytrzymała, niezależnie od tego, ile takich procesów przeszła.

Jakby tego było mało – technologia potrzebna do wytworzenia tektury nie zatruwa środowiska. Jej produkcja jest więc bezpieczna dla otoczenia i może odbywać się na skalę masową.

Wyrzucanie kartonów

Opakowania kartonowe powinny być zanoszone na skup makulatury lub wyrzucane do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Skorzystać możemy także z różnego rodzajów akcji – często dzieci w szkołach zbierają makulaturę.

Dzięki temu będziemy pewni, że tektura wróci do obiegu i zostanie zużyta do produkcji kolejnych pudełek. Wyrzucanie opakowań na dzikich wysypiskach czy do śmieci zmieszanych, często wyklucza je z możliwości ponownego użycia, przez co wiele z nich zwyczajnie się marnuje.

Dobrą wiadomością jest to, że wyrzucone „na dziko” kartony szybko i łatwo ulegają degradacji, nie wpływając na środowisko naturalne. Jednak przez to producent opakowań kartonowych traci cenny surowiec, który mógłby wykorzystać.